Pogibeljne samovozeće Tesle: Ima li pilota u autu ili ne?
Sjećate li se Carpenterovog filma Christine iz 1983. godine? Kultni horor o šmokljanu koji kupi bijelo-crveni Plymoth Fury imena Christine pa auto počne pokazivati vlastitu iskrivljeni narav i naposljetku ubijati ljude upravo je dobio svoj stvarni nastavak, a siguran sam da Stephen King, prema čijoj noveli je film napravljen, nije sanjao da bi njegova horor priča se u budućnosti mogla početi odvijati na cestama. Početkom svibnja naime, Joshuu Browna ubio je njegov vlastiti automobil Tesla Model S. U kojeg je, da stvar bude bizarnija, također bio ludo zaljubljen pa ga je od milja zvao Tessy. Taj 40-godišnjak se naime, 7. svibnja popodne na Floridi vozio autocestom 27A prema istoku u svojoj Tesli Modelu S sa uključenim autopilotom kada mu je tegljač s prikolicom iz suprotnog smjera prepriječio put skrećući ulijevo. No ni automobil niti vozač nisu reagirali i automobil se u punoj brzini (pri više od 100 km/h) zabio u bok visoke prikolice krovom ubivši pritom svog vlasnika. Prošavši ispod prikolice tako “dekapitiran” nastavio je vožnju još nekoliko stotina metara po autocesti nakon čega je skrenuo s ceste u polje, probio ogradu, produžio kroz polje rotirajući se te se probivši još jednu ogradu naposljetku zaustavio zabivši u stup ispred obiteljske kuće. Zanimljivo je da je tvrtka Tesla Motors detalje o sudaru objavila tek nakon više od mjeseca dana skrivajući čitavu priču od javnosti, ali i svojih dioničara.
Prema naknadnom tweetu šefa tesle Motors Elona Muska, autopilot je zamijenio prikolicu za horizontalni, portalni znak kakvi se koriste na autocestama zbog njene bjeline i visine. Sustav naime, namjerno ignorira visoke bijele površine kako ne bi aktivirao panično kočenje prilikom nailaska na prometne znakove na autocestama. S druge strane, osim kamere, Tesla ima ugrađen radar koji je definitivno trebao detektirati – ni manje ni više nego – tegljač! A na kraju krajevi i ultrazvučni senzori kratkog dometa. Preliminarni zaključak američke nacionalne Agencije za sigurnost prometa NHTSA, koja je preuzela istragu, je da je sustav samoupravljanja radio prema očekivanjima te da nije predviđeno da automatski pilot izbjegne ovakvu vrstu nesreće. Teslin autopilot – koji je u stanju sam održavati brzinu, razmak od vozila ispred i vozilo u prometnu traku, mijenjati trakove, kočiti i izbjegavati potencijalne sudare – još uvijek je eksperimentalnoj fazi i to Tesla jasno naglašava svojim kupcima i korisnicima. Zamišljen je kao pomoć u vožnji a ne kao samostalni sustav na koji se vozač može u potpunosti osloniti, te je vozač dužan i odgovoran preuzeti kontrolu nad vozilom ako vozilo ne reagira u opasnoj situaciji. Prilikom uključivanja autopilota, vozilo obavijesti vozača da je autopilot pomoćni sustav koji zahtjeva da “drže uvijek ruke na upravljaču” te da su “potpuno odgovorni i dužni držati svoje vozilo pod kontrolom”. Sustav ima sposobnost učenja i Tesla u tzv. “javnoj beta fazi” razvoja zapravo koristi svoje kupce kao zamorčiće u ovom eksperimentu skupljajući podatke iz njihovih vožnji kako bi učinili sustav preciznijim i efikasnijim. Jedan od njih bio je previše zaigran oko nove tehnologije i to ga je koštalo glave.
Joshua Brown naime, je gledao Harry Potttera kada je poginuo, a čovjek je koji je oduvijek bio zaljubljen u tehnologiju. Ovaj bivši student fizike i računarstva napustio je fakultet kako bi postao marinac i gotovo 12 godina je služio u vojsci. Za vrijeme rata u Iraku kao tehničar je deaktivirao bombe, a nakon rata je pokrenuo vlastitu tvrtku Nexu Innovations, dok je slobodno vrijeme uz pomoć 3D printera izrađivao modele tenova i kamiona. Uz to je bio apsolutni obožavatelj i zagovornik Tesle. U samo 9 mjeseci napravio je s Modelom S čak 72000 kilometara a često je snimao kamerom kako ga automobil vozi autocestom i objavljivao svoje videe koje su pratili brojni obožavatelji. Bizarno, Brown i Musk već su se ranije “upoznali” i to baš oko teme autopilota i izbjegavanja bijelog kamiona na autocesti što danas izgleda kao nestvarna najava tragičnog događaja. Browna je naime, autopilot Tesle ranije jednom spasio od sudara s drugim bijelim kamionom čiji mu je vozač presjekao put ne primijetivši ga o čemu se Brown pohvalio na Youtubeu objavivši snimku događaja. A kada je Elon Musk prenio snimku preko svog Tweetera, gledanost je skočila nebu pod oblake. Brown je obožavao svoju Teslu i potpuno joj vjerovao, testirajući sposobnosti njenog autopilota do limita. Doslovno…
A da je sustav još nedovoljno efikasan da bi se vozač mogao na njega osloniti pokazuju i naknadni incidenti. Izgleda da, kada joj prepustite da samostalno upravlja sama sobom, Tesla ne samo da se sudara s prikolicama, već i udara zaštitne ograde i balvane. Početkom mjeseca prodavač umjetnina Albert Scagllione vozio se u svojoj Tesli Modelu X zajedno sa svojim puncem kada su udarili prvo u metalnu zaštitnu ogradu na autocesti, a potom i betonsku zbog čega se automobil vinuo u zrak i okrenuo na krov. Vlasnik tvrdi da je vozilo samostalno upravljaju no u Tesli tvrde da prema njihovim podacima nije i da nisu odgovorni. No onda se ove nedjelje 10. srpnja navečer u Montani dogodio još jedan sudar s Teslom također dok je automobil bio na autopilotu. Nije detektirao balvan na cesti, udario u njega brzinom od 95 km/h a zatim u njih još dvadesetak potpuno se uništivši. Gume i kotači su letjeli, ali srećom, oba putnika su neozlijeđena. Nije čudno da Teslu i Elona Muska oštro napadaju zbog ovakvog načina javnog eksperimentalnog testiranja automatskog pilota jer to je nešto što se dosad nije prakticiralo u automobilskoj industriji. Očito s razlogom…
Iskrivljavanje ili nespominjanje relevantnih činjenica u ovom članku do kraja teksta postane čak i zabavno. Npr. da je Tesla po svim statistikama najsigurniji auto na cesti. Ili da Autopilot (dakle naziv sustava, a ne autopilot kao funkcionalnost) jos nije sposoban za samostalnu voznju i ako se kao takav koristi odgovornost je na vozacu.
Poštovani Perice, možda ste preskočili ove dvije rečenice koje stoje u tekstu: “Teslin autopilot – koji je u stanju sam održavati brzinu, razmak od vozila ispred i vozilo u prometnu traku, mijenjati trakove, kočiti i izbjegavati potencijalne sudare – još uvijek je eksperimentalnoj fazi i to Tesla jasno naglašava svojim kupcima i korisnicima. Zamišljen je kao pomoć u vožnji a ne kao samostalni sustav na koji se vozač može u potpunosti osloniti, te je vozač dužan i odgovoran preuzeti kontrolu nad vozilom ako vozilo ne reagira u opasnoj situaciji.”
Pingback: Njemački odgovor na problem tramvaja: Prepušten sam sebi, robotizirani Mercedes će radije žrtvovati četu đaka na putu iz škole, nego ozlijediti vas koji ste ga kupili – Marin Tomaš autoblog
Pingback: In the news: O Trumpovoj novoj limuzini i vanity pločicama, Nici Rosbergu, Teslinom Autopilotu i lojalnosti Hrvata Mazdi – Marin Tomaš autoblog
Pingback: Prva kolektivna tužba protiv Tesle: Enhanced Autopilot je opasno nepouzdan poluskuhani nepredvidljivi software – Marin Tomaš autoblog